Strefa psyche i żywienie są nierozerwalnie ze sobą związane. Wzajemnie się przenikają i kształtują.
Nasz nastrój, humor, codzienne doświadczenia wpływają na nasze wybory żywieniowe i odwrotnie. Bardzo łatwo wpaść w błędne koło i stworzyć „złe relacje” z żywieniem. Powtarzalność starych schematów, nawyków oraz brak motywacji do zmiany prowadzą do wielu chorób i zaburzeń.
Praca psychodietetyka polega na konstruktywnej rozmowie, próbie zrozumienia i wspólnego znalezienia sposobu, który pomoże wnieść zmiany i przywrócić chęć działania. Psychodietetyk staje się dla pacjenta „przewodnikiem”, który nie rozkazuje, lecz słucha, dzieli się wiedzą i nakierowuje na właściwe tory.
„Powiedz gdzie chcesz iść, a pomogę ci tam dojść, gdy zbłądzisz to ci przypomnę jaki był cel podróży”.
Psychodietetyka to oczywiście również realna pomoc osobom z zaburzeniami odżywiania takimi jak bulimia, anoreksja, bądź kompulsywne objadanie się, ale nie tylko.
Różne narzędzia i techniki terapeutyczne umożliwiają pracę z pacjentem, w trakcie której staram się zmienić podejście do żywienia, wzmocnić samoocenę, przywrócić kontrolę nad jedzeniem i pomóc zaakceptować samego siebie.
Bardzo ważne jest, aby umieć aktywnie słuchać drugiej osoby, wykazać zainteresowanie tym, co ma faktycznie do przekazania i co ważne to pozwolić popełniać błędy.
Dla mnie psychodietetyka jest po prostu holistycznym podejściem do pacjenta, gdy skupiamy się nie tylko na sposobie żywienia i doborze jego odpowiednich składowych, ale bierzemy również pod uwagę to, jak skomponowana przez nas dieta wpłynię na psychikę pacjenta, jak będzie przez niego postrzegana, co się zmieni w jego myśleniu, nastroju i ogólnym podejściu do jedzenia. Ważne jest więc nie tylko ciało ale również umysł.
Zapraszam do kontaktu.